A masszázsról közérthetően
Legtöbb esetben, amikor masszázsról esik szó, akkor a fáradt, meggyötört testünket lazító, relaxáló, frissítő, kondicionáló svédmasszázsra gondolunk. Ez így is van rendjén, mivel ez az egyik legismertebb és legszélesebb körben alkalmazott masszázs technika, de azért fontos leszögeznünk, hogy a test és a lélek lázításán, frissítésén túl, egyéb hasznos hatásai is vannak. Ezen felül, a céljainknak, valamint egészségügyi problémánknak megfelelően különböző, célzott masszázsformák közül választhatunk.
Ebben a sorozatban igyekszem-a teljesség igénye nélkül-a legismertebb masszázsformákat közérthető formában bemutatni nektek.
Először beszéljünk általánosságban a masszázsról, mint kézzel végzett, manuálterápiás eljárásról. Általánosságban a legtöbbjükre igaz, hogy kézzel végezzük, kiegészítve speciális masszázs eszközökkel és segédeszközökkel, melyek növelik a hatékonyságot és segítik a terapeuta munkáját. (Pl.: masszázspálca, labda, masszázspisztoly, köpöly, lávakő stb.) A legtöbb esetben használunk valamilyen kontakt anyagot, masszázskrémet, olajat, hintőport a kezeléshez. Elsősorban a mozgatószervrendszerre, izmokra, kötőszövetre, csont-, ízületi struktúrákra hatunk. Természetesen ezeken keresztül hatással leszünk a szervezet folyadéktereire, a vér- és nyirokkeringésre, valamint az idegrendszerre és a hormonrendszerre egyaránt. Együttes eredményükképpen egy teljes testi-lelki megújuláshoz tudjuk eljuttatni szervezetünket. Egészséges esetben,- azaz ha nincs orvosi diagnózissal bizonyított betegségünk a háttérben-akkor megelőző, vagy kuratív céllal bármilyen masszázsformát választhatunk, korábbi tapasztalataink, érdeklődésünk, vagy éppen a közelünkben elérhető lehetőségek alapján. Olyan esetben viszont, ha van valamilyen betegségünk a háttérben, már szükség lehet némi elővigyázatosságra, akár legyen szó a lazításról, vagy a meglévő probléma kezeléséről, mivel előfordulhatnak olyan állapotok, melyeknél a masszázs kontraindikáció lehet, de esetleg létezik rá olyan speciális irányzat, ahol viszont nincs akadálya a kezelésnek. Ezért nagyon fontos, hogy tisztában legyünk pontosan a saját állapotunkkal, valamint az arra hatékonyan alkalmazható terápiás lehetőségekkel.
A legtöbb manuálisan, vagy eszközösen végzett kezelés esetében kontraindikációnak számít minden akut gyulladásos- és fertőző betegség, fertőző bőrbetegség, sebek a kezelt felületen, daganatos betegség, súlyos szív-és érrendszeri betegség, alkoholos vagy drog befolyásoltság, egyes pszichés betegségek és a terhesség is bizonyos esetekben. Természetesen jelentős eltérések lehetnek a különböző terápiák esetében, hogy mi számít abszolút és relatív kontraindikációnak.
Ezek után nézzük meg az indikációkat is, hogy általánosságban milyen okkal kereshetjük meg masszőrünket:
– izomfeszülés, fájdalmas izomcsomók a testen
– stressz, fejfájás, ingerültség, kimerültség
– izomhúzódás, kisebb szakadások az izomban
– túlterhelés, izom-,ízületi fájdalom
– nyak-,hát-és derékfájás
Folytatásként pedig lássuk, hogyan is épül fel egy kezelés:
Ha esetleg még sosem jártál masszőrnél, akkor ezt érdemes elolvasnod, hogy tisztában legyél magával a kezelés folyamatával.
A kapcsolatfelvétel és az időpont foglalás (online e-mail, app, vagy időpont foglaló rendszeren, esetleg telefonon vagy személyesen )után, mindig érkezz időben a megbeszélt időpontra. Az öltözködési sebességed függvényében érdemes 5-15 perccel hamarabb érkezni, hogy legyen időd nyugodtan levetkőzni. A sietve, kapkodva, késve érkezés nem éppen a legjobb, ha a célod a nyugodt pihenés, lazítás. A helység, ami fogad lehetőleg legyen kellemes meleg, barátságos és tiszta. Gyakori kiegészítői a füstölő és a halkan szóló, lágy relaxációs zene. A fények lehet, hogy a vetkőzéshez, öltözéshez erősebbek lesznek, de a kezelés alatt ne lepődj meg, ha félhomályba történik. Néhány egyedi esettől eltekintve fehérneműig kell levetkőzni. Ezalatt a terapeuta kimegy a szobából, vagy egy paraván mögé áll, hogy nyugodtan le tudj vetkőzni. Kórjelző lehet, ha ott áll és várja, hogy levetkőzz előtte. Nem biztos, hogy “ártani” akar, de mindenesetre nem illik, pláne ha ellenkező nemű felekről van szó. Az ágyon, tiszta, vasalt lepedő/ egyszerhasználatos lepedő, törölköző vár, valamint egy kisebb törölköző / vagy arclyuk kendő a homlokod / arcod alá. Teljes test masszázs esetén először többnyire hátonfekvésben kell elhelyezkedni és az egész testre egy nagyméretű törölköző vagy lepedő kerül. A kezelés a test elülső felszínén kezdődik az alsó végtagokon, onnan jön fölfele a hasra, a mellkasra, valamint a karokra, vállövre és végezetül az arcra. A terápia közben főszabályként a takarás folyamatos, csak azok a testrészek vannak kitakarva, ahol a munka éppen zajlik. Ezt követően átfordul a páciens a hasára és behelyezi az arcát az ágyon található arclyukba. Közben a masszőr tartja magaelőtt a törölközőt, azzal takarva a páciensét fordulás közben.
Hasonfekve ismét a folyamat alulról a talpak felől indul, fel a lábszárakon, a combok hátsó felszínén a farizmokra, onnan tovább a törzsre, vállövre, nyakra és a karokra. Egyes esetekben a hajas fejbőr se marad ki a szórásból. Erről érdemes előre tájékozódni, hogy frissen megmosott, beállított frizuránk nehogy károsodjon általa. A teljes testre kiterjedő masszázs helyett választhatunk egy-egy testrészre, vagy régióra kiterjedő különböző időtartamú kezeléseket is, valamint a terapeuta képzettségitől függően különböző típusú masszázsformák és kiegészítő terápiák közül is válogathatunk.
Legjellemzőbb masszázsformák hazánkban :
– svéd masszázs
– sportmasszázs (svéd)
– gyógymasszázs (svéd)
– ajurvédikus masszázs
– klasszikus és olajos thai masszázs
– lávaköves masszázs
– Breuss masszázs
Stb.
Következő cikkekben mindegyikről írok részletesebben.
fotó: Anna Tarazevich a Canváról