A négy elem, avagy melyek a hatékony edzés feltételei?

Az ókori görögök által elhíresült szimbólumrendszer – a négy elem – a világ összetételének és működésének magyarázatára szolgált. Annak ellenére, hogy ma már sokkal pontosabb képünk van a részecskék egymásra hatásának mibenlétéről és a tér-idő tulajdonságairól, ez a rendszer is kiválóan megállja a helyét, csupán más szerepben, mint hajdanán. Engedtessék hát meg nekem, hogy lerázzam a port erről a kiváló példázatról, és némi szégyentelen oravecnórázással fűszerezve – mint metaforát – alkalmazzam a jó edzés feltételeinek leírásához.

Levegő

Megfeleltethető magával a dimenzióval, melyen belül a folyamatok zajlanak. Súlytalannak ható, láthatatlan, mégis az egész rendszert befogadja, azzal együtt mozdul, igazodik… Teret ad.

Leképezve a gyakorlatba ez tulajdonképpen a hely, ahol az edzésmunka zajlik. Magában foglalja az eszközöket is, melyek rendelkezésedre állnak, az embereket, akikkel megosztod, a zenét, a fényt, a hangulatot… Nincs belőle tökéletes, hiszen mindenki maga számára kell, hogy megtalálja/létrehozza az optimálisat. Nem kell, hogy gépekkel dugig rakott edzőterem legyen, lehet az egy kondipark, egy rét, egy kis hely a kertben a diófa árnyékában, a szobád, vagy épp a raktár, ahol meló után lazítasz egyet. Három feltételnek kell megfelelnie az ideális helynek:

1. Lehetőleg semmi se vonja el a figyelmedet a munkáról

Mégis hogyan lehetne olyan helyen hatékonyan edzeni, ahol azt érzed, mindenkinek csak útban vagy (még ha nem is feltétlenül igaz)? Netán épp ellenkezőleg, frusztráló a tudat, hogy magányosan szenvedsz? Hát ahol felkopog a szomszéd egy seprűnyéllel, miután letetted a súlyt? Vagy ahol egy 747-es Boeing turbináját megszégyenítő mélynyomóarzenál vereti a tuctucot? Na ugye!

2. A célodnak megfelelő eszköz-ellátottság

Ha az egészséges életnél nincsenek komplexebb céljaid, egy padló és egy jógamatrac is bőven elég lehet a számodra. Persze jól jöhet, ha valahonnan tudsz csüngeni is egy kicsit, sőt, tovább megyek: eszközöket (pl. TRX) tudsz felfüggeszteni. Pár gumikötél és labda is csodákra képes. Nyilván amennyiben erőemelővé szeretnél válni, nem árt, ha hozzáférsz legalább egy olimpiai rúdhoz és néhány kilónyi tárcsához…

3. Érezd ott jól magad

Ha első élményed a terembe érve az, hogy hazaérkeztél, jól választottál. Az arculat többet számít, mint gondolnád. Ha szerény, introvertált művészlélek vagy, nem feltétlenül kedvező a számodra, ha egy ablaktalan, dohos terembe jársz, ahol tagbaszakadt állatok üvöltve nyomják a vasat. Van, aki viszont épp egy ilyen helyen érzi igazán elemében magát, és gond nélkül kiereszti magából a bestiát. Hál’istennek roppant nagy a választék stílusban, méretben, szellemiségben egyaránt. Ha pedig már a konditerem puszta gondolatától is émelyegni kezd a gyomrod, akár otthon, akár a természetben meg lehet teremteni a tökéletes edzés körülményeit.

Víz

Az anyag, mely szüntelenül örvénylik, és módosul, ideiglenes formákra, alakzatokra tagolódik egy örök ciklusban…

Az anyag, melyet az edzés megmunkálni hivatott, maga a test. A vízhez hasonlóan testünk is képes mindenféle formát ölteni, paraméterei kedvünk szerint módosíthatók annak függvényében, milyen edénybe öntjük. Zsír – és izomtömeg, erő, állóképesség, gyorsaság, robbanékonyság, ügyesség, ezek bármelyikének irányába (és még mennyifélébe, te jóisten…) megindul a változás, ha a feltételek adottak.

Az, hogy van testünk, triviális, nyilván kell az edzéshez, egy szellemnek semmi keresnivalója nincs a súlyzók között, kivéve, ha épp kísért valakit, aki dolgozik velük. A kérdés inkább az, milyen a hatékonyan formálható test… Mert bár a vízről tudnivaló, hogy bármilyen formát könnyedén képes felölteni, nem feltétlenül erre gondolunk, amikor egy mocsárra nézünk. Akadálymentesen haladni ugyanis csak a tiszta víz képes. Amennyiben tested szüntelenül szennyezed, rengeteg energiát vonsz el a változás elől, hisz sejtjeidnek takarításra kell azt fordítaniuk.

Salakanyagként értelmezhető jelen példában a kialvatlanság és dehidratáltság is, hiszen a fáradt, vagy épp száraz agy nem képes hiba nélkül, hosszantartóan koordinálni mozdulataidat, ráadásul sérülések lehetőségeit hordozza a következésképpen fellépő dekoncentráltság. Az összeaszott ízületekről meg kár is volna írnom, kopnak ők a tollam helyett is eleget…

El kell kezdeni igazodni a tested növekvő tisztaság-igényéhez! Nézd, én nem mondom, hogy legyél szerzetes, a mai világban ez már talán egy teljesíthetetlen elvárás lenne. Jómagam is élek káros szokásokkal, szóval ki vagyok én, hogy…

Viszont törekedhetsz arra, hogy a jó irányba tegyél lépéseket, legyen az a bevitt cukor csökkentése a zöldségek javára, vagy épp a teleportálós berúgások alkalmainak társasjátékozásra cserélése. Legalább igyál elég vizet, csak hogy stílszerű maradjak…

Soha nem leszünk tökéletesek, de tegyük meg, ami erőnkből telik!

Föld

A szilárd, a változatlan és örök érvényű, mely az egész rendszer működését determinálja… az elemi fizika megmásíthatatlan törvényei…

Miképpen ha leejtem az almát és az – a szabályok értelmében – földre hull, úgy ha domború háttal, laza törzzsel emelek, megsérülök. Nincs kibúvó, bizonyos erőhatások bizonyos körülmények között bizonyosan a tested ellen dolgoznak, ez a biomechanika felülbírálhatatlan rendje.

Minden mozgást lehet helyesen és helytelenül végezni. Ezt bárki tanúsíthatja, akinek volt már becsípődve a dereka egy leesett fakanál után való hirtelen nyúlás során. Mivel általánosságban elmondható, hogy egy kezdő (de akár visszatérő) sportoló hozott tartáshibákkal érkezik a terembe, a helyes technikák, elvek megtanulása a legfontosabb feladatod mind közül!  Először a mozdulat, csak utána a terhelés. Tudd, mire alkalmas a tested, és ne érezd magad hitványnak, ha kiderül, az a valami egyelőre nem sok. Végsősoron azért vagy ott, hogy ez változzon…

Képezd magad: nézz videókat gyakorlatokról, melyek kezdőknek valók, és kérj segítséget a teremben, ha valamiben nem vagy biztos. Nyugi, nem harapnak azok a kétajtós bácsik, örömmel lecsekkolják majd, hogy egyenes-e a hátad. Legjobban talán úgy jársz, ha edző vezet végig a kezdeteken, legyen az akár egy jó kis csoport keretein belül. Azért én most itt hagyok neked egy kis útravalót az általam leggyakrabban megfigyelt típushibák alapján:

1. A jó edzés alapos bemelegítéssel kezdődik

2. Minden gyakorlat végrehajtása közben húzd be az állad, és told ki a mellkasod!

3. Bármit is csinálsz, „húzd be a köldököd a gyomrodba”, és tartsd végig úgy!

4. A hasad és farizmaid feszítsd meg jól, akkor is ha csak valami aprócska izmot dolgoztatsz!

5. Nyújtás nélkül edzés nem érhet véget!

Persze a szabályoknak itt messze nincs vége… de azokról bővebben is olvashatsz majd a későbbiekben…

Tűz

Örökké állandó mennyiségű energia, mely az örvénylést mozgásban tartja… erő, mely gondolatot képez át cselekvéssé…

Miért edzünk mi egyáltalán? Mit akarunk elérni vele? Ezerféle dolgot, ebben biztos vagyok, valamint abban is, hogy a cél természetének semmi köze nincs a munka hatékonyságához. Gondolj a tűzijátékra… különböző elemek eltérő lángfestést produkálnak, de abban biztos lehetsz, hogy testközelből átélve a robbanást bármelyikük maradandó nyomot hagyna. Vajon ki az, aki jobban odateszi magát, amikor leszáll az est? A srác, akinek belenyomták a fejét a gimi vécéjébe, és megfogadta, soha többé nem taposhatják el, vagy az autóbalesetet szenvedett üzletember, akit sérülése súlyossága arra kényszerít, hogy újra járni tanuljon? Az, hogy milyen színű a láng, nem a hőleadásra hat, hanem a környezetre, melyet bevilágít. Annak függvénye, mit is égetünk pontosan: zölden ragyog, aki az egészségért küzd, sárgán, ki szépséget óhajt, és jellemzően vörösen lobog a győzelemre törő. Életünk leggyönyörűbb pillanatainak egyike, mikor két ilyen fénysugár felismeri egymásban önnön természetét, és eggyé válnak, mint két gyertya lángja, amint elég közel kerültek egymáshoz. Így születnek az edzőtársak! De óvakodj, mert a fekete is képes a tündöklésre… ők azok, akik bosszút esküdtek, akik rettegésben, számkivetettségben élnek, az ő vonásuk, hogy bár forrón izzanak, elnyelik a mások által kibocsátott fényt, így gyakran túl későn ismerszenek meg… Ami viszont közös nevezőnk, hogy bármelyikünk üzemanyagát ha átfuttatnánk egy szűrőberendezésen, ami visszamaradna a végén nem lenne más, mint vágy…

A tűz maga a késztetés, hogy vágyunk tárgyát magunkénak tudhassuk, de pontosítok: ez becsatornázott késztetés, nem olyasmi állatias ösztön, mint az éjjeli zugevés. Valójában annak pont az ellentéte, hiszen az azonnali vágykielégítés műveletét cseréli jövőnk megvalósításának jelen kellemetlenségeire. A munkád pedig épp annyira lesz hatékony, mint amennyi erőforrást e lángok martalékává teszel. Ha a felét megtartod, hogy a dorbézolás máglyájára vesd, akkor az annyit is ért, viszont már az is bőven több, mint a semmi…

Cél nélkül viszont már maga a tűz fogalma is értelmezhetetlen, hiszen minek eddzen az, aki úgy érzi, nem szorul rá?!

Ez lenne hát a négy elem, mely a tökéletes edzést alkotja… nem több, de sohasem kevesebb:

–           egy helyen, ahol otthon érzed magad, és ahol semmi sem zavar

–           a lehető legtisztább testtel, hidratáltan és kipihenten

–           a szabályok ismeretével, a gyakorlataidat helyesen kivitelezve

–           egy cél felé menetelve, mely mögött remélhetőleg építő szándék húzódik

Csupán össze kell állítani a kirakóst, és amint adottak a feltételek, kezdetét veheti az igazi alkímia, az aranycsinálás, a szónak ezúttal eredeti (Hermész Triszmegisztosz-i) értelmében…

Szóval most, hogy mindezt tudjátok, nincs más hátra, mint…

…Nyomás edzeni!

KÉPEK:

Címkép: @igorr1 a Canva.com-ról

Share your thoughts