A svédmasszázs

A svéd masszázs az egyik leggyakrabban alkalmazott masszázs kezelés nem csak hazánkban, hanen egész Európában. Ha általánosságban masszázsról beszélünk, akkor svéd masszázsról van szó valójában. Így is van rendjén, mivel a svéd masszázs a legtöbb típusú masszázs alapjának tekinthető.

Kifejlesztése az 1800-as évek elejére tehető és Henrik Ling svéd vívómester nevéhez kötődik. Ő rendszerezte először az akkoriban alkalmazott fogásokat és ötvözte különböző tornagyakorlatokkal, valamint meghatározta az alkalmazhatóságuk indikációit és kontraindikációit. Továbbfejlődése során belőle alakult ki a gyógymasszázs, a sportmasszázs és a szegmentmasszázs is. A kezelés történhet vivőanyag nélkül, illetve hintőporral, krémmel, valamint olajjal. Használatukkal nem csak a fogások kivitelezése könnyebb, hanem különböző hatóanyagok bőrön keresztüli bejuttatásával, növelhetjük a kezelés hatékonyságát is.

Allergiás reakció sajnos bármely esetben felléphet, ezért mindig kérdezzük ki a pácienst a kezelés előtt, valamint az első alkalommal az anyagot csak egy kis felületre vigyük fel próba gyanánt.

A kezelést minden esetben kézzel végezzük, ágyon fekve, vagy széken, ruha nélkül, tiszta, sértetlen bőrfelületen.

Végezhető egy, vagy másfél órás teljes test masszázs, illetve rövidebb egy-egy testrészre kiterjedő részmasszázs egy kezelés során. A leggyakrabban kért masszázs a hát masszírozása szokott lenni, ahol kiterjedéséből és a háton elhelyezkedő reflexzónákból fakadóan a helyi hatásokon túl az egész testre kiterjedő reflexhatás elérésére is van lehetőség.

A hátmasszázs mellett jellemző még a nyak-vállöv-, a lumbogluteális tájék, a karok-,az alsó végtagok-, a mellkas-,a has-,valamint az arc részmasszázsa.

A kezelés a fiziológiás hatásain felül a lelki egészség javítására is alkalmas.

A módszer 5 alapfogásból épül fel:

– simítás

– dörzsölés

– gyúrás

– ütögetés

– vibráció/ rezegtetés

Kiegészítő technikái az intermittálás, a kirázás és a passzív kimozgatás.

A masszázs a teljesség igénye nélkül hatással van a bőrre, a bőr alatti kötőszövetre és az izomzatra.

Fokozza a vér-és nyirokkeringést.

Reflexes úton hatással van az egyes szervek működésére és a vegetatív idegrendszert paraszimpatikus irányba befolyásolja.

Enyhíti a mozgatószervrendszeri fájdalmakat.

Lázítja az izmokat, növeli azok rugalmasságát és a mozgástartományt. Segít az ülőmunka ártalmainak enyhítésében, komoly fizikai aktivitás után gyorsítja a regenerációt. Oldja a stresszt. Segít a műtétek utáni rehabilitációban, segít megelőzni az izomsorvadást, tartós fekvéssel járó állapotok esetében.

Kontraindikációi:

– lázas állapotok

– fertőző betegségek

– akut gyulladásos állapotok

– friss sérülések, műtétek

– véralvadási zavarok, vérzékenység , véralvadásgátló gyógyszer szedése

– friss bőrsérülések, sebek

– daganatos megbetegedések

– szív-és érrendszeri betegség

– nem kezelt magas vérnyomás betegség

– visszérgyulladás, visszeresség (az érintett terület kihagyásával)

– drog hatása alatt, alkoholos állapotban

– terhesség (derék, has, medence tájék kivételével, illetve egyes időszakokban)

– menstruáció alatt (fokozza a vérbőséget a kismedence területén).

fotó: Olga Mosman a Canváról

Share your thoughts