Az alvásról és alváshigiénéről röviden 1.rész

Az alvás sokat kutatott és rejtélyekkel övezett tevékenységünk. Számos kérdérdést felvet, melyek egy részére a kutatók máig csak keresik a választ. Egyelőre feltételezés az is, hogy az alvás szerkezeti alakulását milyen evolúciós előny alakította? Alvás közben, bár a testünk aktív, hiszen számos folyamat zajlik, tudatunk tulajdonképpen kikapcsol, ami védtlenné tesz minket. Éberségünk mellett a fiziológiás folyamataink is lassulnak, csökken a testhőmérséklet, a szívritmus, a pulzus, lassul a levegővétel, ellazulnak és regenerálódnak az izmok. Alvás közben növekedési hormon termelődik, amely a szervek, szövetek regenerációjában játszik fontos szerepet. Ilyenkor rendeződnek az éhséget szabályozó hormonok is. Citokinek, antitestek, immunsejtek termelődnek, melyek az immunrendszer védekezési egészségéért felelnek. Az idegrendszer nagytakarítással tölti a mi alvásunk idejét, rendezi a tanulási pályákat, a napközben megszerzett információkat, élményeket, konszolidálja az emlékeinket és tisztázza a véges memóriatár-kapacitásainkat. És ez csak néhány, izgalmas elem, az eddig ismert alvás közbeni folyamatok közül.

Az, hogy mikor alszunk és mennyit alszunk, ez egyénenként változó lehet. Az alvásigényünket alapvetően belső, biológiai óránk (cirkadián ritmus), és a belső környezetünk stabilitásának fenntartása (homeosztázis) alakítja. A cirkadián ritmusunk alapján biológiánk, fiziológiánk és ezáltal viselkedésünk nagyjából 24 órás mintázatba rendezhető.

Az alvás szerkezetében hasonló ciklikusságot fedeztek fel. A kutatások szerint lapvetően kétféle periódusra bontható, egy lassú hullámú(NREM) és egy aktív(REM) szakaszra, melyek egymást követve, kb 90 perces ciklusokba rendeződnek. Ezekben a másfél órás ciklusokban változó hosszúsággal van jelen a lassú és az aktív periódus, attól függően, hogy éppen az elalvás, vagy az ébredés közelében járunk. Az alváskutatások során azt figyelték meg, hogy egy átlagos felnőtt esetében 5 ilyen, 90 perces ciklus követi egymást, amit megelőz egy kb 15 perces elalvási és egy szintén kb 15 perces ébredési szakasz. Ez teszi ki a WHO szerint egy felnőtt ajánlott, átlag 8 órás alvásidejét. Ennek során van idő, hogy a szervezetben végbemenjenek azok a folyamatok, melyek a kipihentség kellemes érzését eredményezhetik. Feltételezések szerint az evolúció azért alakította ki ezeket a ciklusokat, hogy az alvás során kikapcsolt tudatunkkal rövidebb ideig maradjunk védtelenek.

Napjainkban a civilizált társadalmában alapesetben az életterünk biztonságosabb, kevésbé vagyunk kitéve a veszélynek, vagy akár a természet viszontagságainak. Akár alhatnánk jól is, azonban az életmódunk, viselkedésünk nem feltétlen támogat bennünket ebben. Hogy mi történik velünk alvás közben és hogy tudunk annak minőségén javítani, azt a következő cikkekből megtudhatjátok.

Borítókép: @Jaymantri a Canva.com-ról

Share your thoughts