Felkészülés a futásra

A futás a világ legelterjedtebb szabadidős tevékenysége. Emberek milliói életében jelentős szerepet tölt be, mint a kikapcsolódás és az egészségmegőrzés egyik legegyszerűbb módja. Szinte bárhol és bárki elkezdheti. Viszonylag olcsó, kis befektetéssel jelentős eredmény érhető el. Természetesen, mint ahogy azt mindenhol láthatjuk, ma már a futás esetében is lehetőség van beszerezni a legjobb, legdrágább és a legszemélyreszabottabb eszközöket, ahol a határ a csillagos ég. De ne szaladjunk ennyire előre…

Nézzük meg, milyen alapvető felszerelésekre van szükség az elkezdéséhez. Ehhez először el kell döntenünk, hogy szabadban, vagy edzőteremben/ futópadon, illetve aszfalton, autópályán, avagy természetes talajokon akarunk futni. Ennek eldöntése nagyban befolyásolja a felszerelés milyenségét. Alapvetően bármilyeket is választjuk az első és legfontosabb, hogy legyen egy megfelelő futócipőnk. Ha ez megvan, akkor talán a szabadban történő futás az, amihez a legjobban át kell gondolnunk a felszerelésünket.

A szabadban történő futást jelentősen befolyásolja az időjárás és az évszakok váltakozása. Itt figyelembe kell vennünk, hogy különböző a hőmérsékleti körülmények, a csapadék, az erős napsütés és a talaj adottságai, mind jelentősen igénybe fogják venni szervezetünket és speciális felszerelést igényelnek. Mindig öltözzünk ezeknek megfelelően, jól szellőző, kényelmes ruhákba. Egy dologra soha ne sajnáljuk a pénz: a futócipőre! A lábunk és rajta keresztül az egész testünk egészségének megőrzése érdekében a megfelelő lábbeli elengedhetetlen fontosságú. Ahhoz, hogy biztosan megfelelőt válasszunk, keressünk fel egy szakembert, vagy menjünk el egy futóboltba, ahol megvizsgálják a lábunkat, a futásunkat és ezek alapján ajánlanak számunkra egy megfelelő típusú cipőt, amin belül rengeteg féle modell közül választhatunk, pénztárcánknak és igényeinknek megfelelően. Fontos, hogy minden cipő esetében meg van határozva, hogy kb. hány kilométer megtételéig tudja biztosítani a biztonságos futáshoz szükséges feltételeket. Ezeket a határidőket mindig tartsuk be! A legtöbb futáshoz használt eszköz alkalmas ennek nyomon követésére.

Ha már van egy jó cipőnk, akkor válasszuk ki a megfelelő ruhát és mehetünk is futni. Ha nem akarunk divatozni, akkor a hidegebb napokon elég egy melegítő és póló, ha nagyon hideg van akkor öltözzünk rétegesen, de ne öltözzünk túl, vegyük figyelembe hogy futás közben a szervezet hőt termel. Ilyenkor érdemes a végrészekre (fej, nyak, arc, kéz) külön odafigyelni, mert futás közben könnyen megfázhatunk, ha ezeket a területeket nem fedjük megfelelően. Viseljünk sapkát, sálat és kesztyűt, hogy megóvjuk magunkat.  Meleg időben egy atléta/ top és egy rövid nadrág bőven megteszi, de természetesen vehetünk magunknak futópólót/atlétát/toppot, futó-sortot, futónadrágot, futózoknit, futótáskát és még órákig sorolhatnám, hogy mennyi mindenre lehetne elkölteni a pénzünket.

Erős napsütésben és a déli órákban kerüljük a fizikai megterhelést. A kora reggeli, valamint az esti órákat részesítsük előnyben, amikor hűvösebb az idő. Szükség esetén használjunk napszemüveget és mindig figyeljünk a folyadékpótlásra.

A mozgás előtt 1-1,5 órával étkezzünk utoljára, hogy a szervezet az edzésre tudjon koncentrálni és ne az emésztésre, vagy éppen arra, hogy kopog a szemünk az éhségtől, vagy esetleg szédelgünk miatta.Ha már minden felszerelés adott, időben ettünk és az időjárás is kedvez nekünk, akkor nincs más hátra, mint elindulni futni.

Hát persze, de mi lesz a bemelegítéssel?!
Ha van idő és lehetőség akkor futás előtt is kezdjünk SMR hengereléssel és mobilizációval. Ha szabadban vagyunk, akkor mozgassuk át az ízületeket minden irányba néhányszor, nyújtsuk meg az izmainkat. Különösen a vádlit, combokat, farizmokat és a vállat.
Ezt követően jöhet egy kis keringésfokozás. Helyben járás, dzsoggolás, helyben futás esetleg terpesz-zár szögdelés. Ezeket követően elindulhat a futó iskola elemeinek a gyakorlása és a lassú kocogás, amit fokozatosan növelhetünk a célunknak megfelelően.
És akkor most jöhet a kérdés, hogy mi is pontosan a célunk?
Sport, stresszoldás, egészségmegőrzés, -javítás, fogyás, állóképesség javítás?
Ezek bármelyike lehet célunk, de ahhoz, hogy eredményt is eltudjunk érni fontos, hogy megfelelő edzéstervet kövessünk és megfelelő intenzitással végezzük az edzést.
Az edzés befejezése pedig itt is minden esetben nyújtással történjen. Alaposan nyújtsuk végig az alsó végtag izmait és a váll-vállöv területét.

Share your thoughts