Hasznos -e a lúdtalp betét viselése?

Erre a kérdésre igen nehéz egyértelmű választ adni, mert nem mindegy ki, milyen korban és milyen okból szeretne betétet viselni, sőt az is fontos kérdés, hogy milyen betétről van szó. Egy polcról levehető, általános lúdtalp betétről, vagy egy mintavételt követően, egyedileg a saját lábunkat készítetett betétről?

Általánosságban kijelenthetjük, hogy a legtöbb mozgásszervi panasz hátterében gyakran megbújik a láb statikájának megromlása. Mit is jelent ez pontosan?
A lábunk boltozatos szerkezetű, a talpon az ujjak és a sarok között futnak a hosszanti boltozatok, kereszt irányba pedig a haránt boltozatok, melyek megléte esetén a láb és rajta keresztül az egész test 3 ponton támaszkodik. Az öregujj párnán, az ötösujj párnán és a sarokcsonton.

A megfelelő alátámasztás fölött az ízületek helyzete is ideális és a mozgató szervrendszer működése is annak mondható. Abban az esetben ha a láb boltozatai megbomlanak, az egész rendszerben változás következik be. Leggyakrabban a boltozatok csökkenése jellemző, a helytelen láb használat, a nem megfelelő cipő és az egyenes talajon való járás miatt. Ezt hívjuk bokasüllyedésnek, illetve végső esetben lúdtalpnak.
Kisgyermek korban a gyerekek lába nem boltozatos, teli talpon kezdenek el járni, ami a használat során kezdi felvenni a helyes boltozatos szerkezet. Ebből következik, hogy 6-8 éves korig a boltozat folyamatosan fejlődik és fejleszthető. Ez alatt betét viselése nem igazán ajánlott, inkább az aktív foglalkozásé, helyes használaté a főszerep, hogy egészséges talpak fejlődjenek ki. Természetesen tizenéves korban is van lehetőség, sőt felnőtt korban is célzott feladatokkal erősíteni a talp és a lábszár izmait, de az eredmény eléréséhez az életkor előrehaladtával arányosan egyre több munkát kell bele fektetnünk. És itt érkeztünk el ahhoz a ponthoz, ahol két alapvető problémával találkozhatunk, ami nagyban befolyásolja az eredményességünket. Az egyik, hogy megértessük serdülőkorú gyermekünkkel, hogy a kialakult állapot-ami jelenleg semmilyen panaszt nem okoz-, majd évek múlva nagy fájdalmakat és komoly problémákat okozhat, úgyhogy ennek megelőzése érdekében napi feladatokat kellene végeznie, illetve bizonyos esetekben betétet kellene a cipőjében viselnie, melynek használata miatt esetleg a kortársai kinevetik, megalázzák, hendikepesnek titulálják majd. Innen szép győzni!

Természetesen a szülő bármennyire is próbál segíteni és ragaszkodni a megoldáshoz, az esetek jelentős részében a folyamat kudarcba fullad és évek múlva az első panaszok jelentkezésekor jövünk rá arra, hogy bárcsak gyerekkorban jobban foglalkoztunk volna a lábunkkal és hordtuk volna a betétet, hogy most ne fájjon!
Természetesen a folyamatban a betét egy passzív segédeszköz, ami sok esetben inkább egy szükséges rossz. Miért is? A betéttől a lábunk boltozatai nem gyógyulnak meg, sőt tovább gyengülnek mivel az csak a talpunk passzív alátámasztására alkalmas. De sok esetben a helyes statika egyet jelent a panaszok enyhülésével, elmúlásával, természetesen a tartós eredményhez a speciális gyógytorna sem maradhat el. Összességében tehát elmondhatjuk, hogy a lúdtalp betétnek igen is van szerepe a láb egészségének megőrzésében és helyreállításában, de ha valós és tartós eredményt akarunk elérni akkor meg kell erősíteni az izmainkat.

Ha tetszett a cikk és szívesen tájékozódnál a témában, akkor nézd meg a kapcsolódó videóinkat a YouTube-on és olvasd el a lúdtalpról, valamint a talpi bőnye gyulladásról szóló cikkünket a http://www.htpro.hu oldalon.

Share your thoughts