Hogyan válassz coachot?

Ha valamilyen változásra van szükség az életedben, de nem vagy biztos, hogyan érd el azt, vagy úgy érzed, egyedül kevésbé hatékony a folyamat, felmerülhet, hogy segítő szakemberhez fordulj.

A coaching egy támogató folyamat, amely személyre szabottan segít a reális célok kitűzésében és azok megvalósításában, fejleszti a készségeket, kompetenciákat, valamint meghaladni azokat az akadályokat, amelyek megnehezítik a személyes vagy szakmai fejlődést. A jó coach partnerségben, objektív és támogató jelenléttel, ítélkezésmentesen, a tuti megmondása nélkül, kérdésekkel, visszajelzésekkel segít, hogy új perspektívából nézve megtaláld válaszaid. Ezek a válaszok fognak lehetőséget adni a személyes vagy szakmai kiteljesedésre.

Legyen szó bármilyen témáról, a megfelelő segítő szakember kiválasztása kulcsfontosságú. A coaching bizalmon alapuló folyamat, érdemes időt fordítani arra, hogy megtaláld azt a szakembert, aki valóban illik hozzád, akinek bizalmat tudsz szavazni, hogy megoszd és együtt gondold végig életed fontos részeit.

Hogyan választhatsz megfelelő coachot, hogy a lehető legjobban támogassa a személyes vagy szakmai fejlődésed?

-Fontos, hogy tisztázd magadban, hogy miért is szeretnél coachoz fordulni. Bár a coaching a nemtudás művészete, ami azt jelenti, hogy a coach nem kell szakértője legyen a témának, amellyel hozzá fordulsz, vannak olyan helyzetek, melyekben a specializáció hasznos lehet. Például a sport coaching és mentáltréning kifejezetten jól használható téthelyzeti stressz, stressz, motiváció, fókusz témákban, nem csak sportolóknak.

-Hasznos, ha megismerhető a lehetséges coachok szakmai háttere és képesítése. Napjainkban számos képzés ad lehetőséget a coaching megismerésére, de kevés olyan van, amelyet elvégezve biztosítja azt a tudást és kompetenciát, melyek a coach szakemberek sajátjai kell legyenek. A hazai coach szervezetek (lásd: MCSZSZ weboldala) szakmai és etikai sztenderdjei iránymutatást adnak, minősítik tagjaikat, ezek a szaknévsorok, és az akkreditált, magas óraszámú képzési programok jó jelek lehetnek a kiválasztáshoz.

-Kérj ajánlást az ismeretségi körödből olyanoktól, akik részt vettek már coaching folyamatban. A személyes élmények hasznosak, de ne feledd, a coaching bizalmon alapuló, személyes kapcsolat, így a legfontosabb, hogy te biztonságban érezd majd magad az adott szakemberrel való közös munkában.

-Válassz ki több, lehetséges coachot, kérj személyes találkozót. Figyeld meg, hogy hogy érzed magad ezeken a beszélgetésen. El tudod-e képzelni, hogy azzal az emberrel osztod meg a belső megéléseid? Mennyire áll közel hozzád a stílus, amelyet a coach képvisel? Megvan a kölcsönös tisztelet, bizalom, partnerség? Akár az is felmerülhet, ha a coach online fogad, képes vagy-e megnyílni ilyen jelenléttel is?

-Nézz utána, hogy a coach díjazása belefér-e a költségvetésedbe és elérhető-e számodra a helyszín, ahol találkozhattok? A coaching egy folyamat, témától és bizonyos módszertanoktól függően 5-8 alkalommal biztosan szükséges találkozzatok.

-Az első találkozáskor kérdezz bátran a coachtól, akár a folyamatról, akár a módszerről. Előre össze is írhatod kérdéseid, hogy mindenre kaphass választ. Ez jobban támogat a kiválasztás döntésében.

Ha mindezeket figyelembe veszed és hagysz magadnak időt a számodra megfelelő coach megtalálására, akkor biztos lehetsz abban, hogy már meg is alapoztad a coaching folyamat sikerét. A coaching folyamata valóban támogató és eredményes lesz, segítve téged abban, hogy elérd a céljaidat, és teljesebb életet élj. A megfelelő coach megtalálása kulcsfontosságú a személyes és szakmai fejlődésedhez, ezért ne rohanj. Válassz olyan szakembert, aki valóban hozzájárulhat a növekedésedhez.

Borítókép: @Andrii Yalanskyi a Canva.com-ról

Share your thoughts