Mi az “O” láb és miért érdemes vele foglalkozni?
Az “O” láb, vagy más néven genu varum az alsó végtagot érintő veleszületett vagy a növekedés során szerzett, átmeneti vagy tartósan megmaradó deformitás. A lényege, hogy a fiziológiás (egyenes) tengelyállástól eltérő szöget zár be a combcsont és a lábszárcsont, ennek következtében az alsó végtag ízületeinek a terhelése megváltozik. A térdek távolsága megnő egymástól és a lábszár kifelé görbül. Használat során a térdízület belső oldala jobban kopik, ami tovább fokozza az alsó végtag ilyen irányú deformitását. Idősebb korban más statikai eredetű eltérésekhez is társulhat, mint például a láb boltozatainak megsüllyedése, vagy a súlyos “bütyök” és a kalapács ujj problémák.
A diagnózist kizárólag orvos állítja fel, neki a kompetenciája eldönteni, hogy a csontok által bezárt szögek eltérőek-e a normálistól és veleszületett az elváltozás, vagy valami egyéni növekedési / fejlődési ok áll a háttérben.
Zárójelben megjegyezném a korán elkezdett lovaglás (lovas sportok) és a labdarúgás ilyen irányú deformáló hatását, mint okot is.
Tehát összességében kijelenthető, hogy nem csupán esztétikai problémáról van szó, hanem komoly és összetett csont és ízületi problémáról.
Minden esetben, -bármi is legyen az ok- igaz, hogy a comb izmai gyengék, nem képesek a térd stabilizálására, a külső oldalán található izmok és kötőszöveti elemek megnyúltak, feszesek. Hengerelést és célzott erősítést igényelnek. A belső oldalon találhatóak pedig rövidültek, ezeket inkább eleinte nyújtani, lazítani érdemes. Később itt is mehet a célzott erősítés.
A térd külső oldalán futó inak és szalagok megnyúlnak, míg a belső oldaliak lazák lesznek és a térd stabilitása romlik. A térdízület belső oldalán gyorsul a porckopás.
A test súlya jobbára a talpak külső élére nehezedik, a járás jellegzetesen kacsázó lesz. Idővel megjelenik a fáradékonyság és a fájdalom is.
Javaslat:
Érdemes minél korábban elkezdeni vele a foglalkozást. A rendszeres ortopédiai vizsgálat ehhez elengedhetetlen. Veleszületett esetben, amint megvan a diagnózis el lehet kezdeni a kezelést. Szerzett “O” láb esetén is az időtényező alapvető fontosságú, de leginkább a további romlást és a következmények kialakulását lehet hengereléssel és korrekciós mozgásterápiával lassítani. Súlyosabb esetekben műtéti korrekcióra is szükség lehet.
Figyeljünk a megfelelő D vitamin és ásványi anyag bevitelre!
Készíttessünk egyedi cipőt vagy talpbetétet, valamint a KinesioTape is segítség lehet, mint kiegészítő kezelés!
Borítókép: @Győri Ferenc