Mi az “X” láb és mit érdemes róla tudni?

Az “X” láb, vagy genu valgum elég látványos tengelyeltérés az alsó végtagon. Jellemzői szemből vagy hátulról nézve, hogy a combok befelé tartanak, a térdek párhuzamos állásban összeérnek és befelé fordulnak, a lábszárak kifelé térnek el és a bokák között megnő a távolság. Általában szimmetrikusan fordul elő, ritkább az egyoldali megjelenése.


Ahogy azt a legtöbb esetben láttuk már, itt is igaz, hogy nem csupán esztétikai problémáról van szó, mivel a tengelyeltéréshez a fiziológiástól eltérő ízületi terhelés és a terheltebb ízületi felszíneken gyorsultabb kopás jellemző. Ebben az esetben pont fordított a helyzet, mint amit az “O” lábnál láttunk. A statikai helyzet miatt a térdízület belső oldala nyílik, a külső pedig közelebb kerül egymáshoz. A külső oldalon nagyobb lesz a terhelés és gyorsabb az ízületi felszínek kopása a belsőhöz képest.
Kisgyermek korban ez egy természetesen előforduló jelenség, de ha felnőtt korban is megmarad, akkor tengelydeformitásról beszélünk. Gyakran alakul ki extrém túlsúly esetén, különösen ha már fiatal korban jelentős a súlyfelesleg. Ilyenkor a gyenge izomzat nem tudja megtartani a ránehezedő test súlyát, és az egyén ,természetesen nem tudatosan, de egyre gyakrabban támasztja össze a combjait, ami állandósul a mindennapokban.

Kialakulás okai:

Kisgyermek korban a fejlődés velejárója lehet, ami általában 6-8 éves korra normalizálódik.
Később is fennmaradó tartós deformitás esetén jellemző a genetikai halmozódás. Gyakran kapcsolódik más ortopédiai betegségekhez, mint például a lúdtalp, a térd betegségei, ízületi lazaság, angol-kór. Okként meg kell említenünk az elhízást, mely alkati jellemzők megléte esetén, igen gyakran együtt jár a lábak ilyen irányú deformációjával.

Kezelése :

A leghatékonyabb kezelés akkor érhető el, ha minél hamarabb felismerjük és megkezdjük az okok kezelését. Szükség esetén figyelünk a megfelelő testsúly kialakítására, kezeljük a láb betegségeit, egyedi készítésű lúdtalp betét, esetleg ortopédiai cipő viselésével.
Rendszeresen mozgunk, gyermekkorban figyelünk az életkori sajátosságokra és a mozgásfejlődésnek megfelelő aktivitásra.
Rendszeresen hengereljük, lazítjuk, nyújtjuk a comb belső részén található izmokat. Az izomegyensúly helyreállítására és fenntartására törekszünk célzott korrekciós gyógytorna gyakorlatokkal.
Ha nagyon extrém az eset, akkor műtéti úton lehet elérni a végtagok helyes tengely állását.

Borítókép: @Science Photo Library

Share your thoughts