Schlatter-Osgood féle betegség
Ez a betegség, eredeti nevén osteochondritis tuberositas tibiae, a négyfejű combizom (m. quadriceps femoris) tapadási területének (tuberositas tibiae) a csontosodási zavara. Serdülő fiataloknál jelentkezik 10-15 éves kor körül, amikor hormonális hatásra a csontok intenzív hossznövekedése a csúcsán van. A négyfejű combizom a térdkalács szalagrendszerébe belesugározva, majd a térdkalács inába (ligamentum patellae) összeszedődve tapad a sípcsont elülső – felső részén. Fiatal korban ez a terület még porcos, mert a növekedés még nem zárult le. A betegség hatására porcgyulladás következik be rajta és csontosodási zavart okoz. Általában egy oldali, de előfordulhat mindkét oldalon is.
Fokozatosan kialakuló térdfájdalom jellemzi a térd elülső részén, ami terhelésre fokozódik. A fájdalomhoz nyomásérzékenység és duzzanat is gyakran társul. Rendszeresen sportoló, aktív fizikai igénybevételnek kitett fiataloknál gyakori. Eleinte nincsenek is igazán tünetek, csak romlik a teljesítménye a gyereknek és nem megy bele olyan helyzetekbe, amiket korábban észre sem vett. A gyors edzői reakció, ilyen helyzetekben nagyon hasznos lehet a “betegség” minél gyorsabb és szövődmény mentes lezajlása érdekében. A terhelést minden esetben csökkenteni kell, komoly fájdalom esetén teljesen abba is kell hagyni átmenetileg a sporttevékenységet. Időben felismerve a betegség gyorsan és spontán gyógyul. Kiegészítő, konzervatív kezeléssel, úgy mint a hengerelés, nyújtás, masszázs, szükség esetén gyulladáscsökkentők alkalmazása, mégeredményesebb lehet a kezelés. Extrém esetben a műtéti megoldás is szóba jöhet, de ez nem túl gyakori.
Ha gyermekünk ebben az életkorban van és a családban előfordult már hasonló, akkor egy kis figyelemmel és az alábbiak betartásával nagy eséllyel kiküszöbölhetjük a kialakulását:
- csökkentsük az izmok feszességét, merevségét SMR hengerezéssel, masszázzsal és rendszeres nyújtással
- kerüljük a térdízület direkt terhelését ebben az időszakban. Ugrálni és térdepelni nem javasolt ilyenkor túl sokat.
- ha sportol a gyerek csökkentsük az edzések számát és intenzitását. Szükség esetén, átmenetileg tartsunk szünetet!
- a négyfejű combizom túlnyújtását is kerülni kell!
fotó: Jan-Otto a Canváról